Wzmianki o samowarach pojawiły się już w 1746 roku, ale kto i gdzie zbudował pierwszy samowar nie wiadomo. Przez wieki jego budowa prawie się nie zmieniła. Dziś samowar jest elementem folkloru Rosji i jednym z najbardziej kojarzonych z tym krajem przedmiotów.
Według legendy samowar pojawił się w Rosji w czasach Piotra I. Car często bywał w Holandii, skąd czerpał inspiracje i przywoził do Rosji rozmaite pomysły i przedmioty. Wśród nich miał być też samowar. Pod koniec XVIII stulecia rosyjski samowar miał już swój niepowtarzalny kształt i mechanizm, który praktycznie nie uległ zmianie do dziś. Na przestrzeni dziejów wygląd samowarów zmieniał się nieznacznie w zależności od obowiązującej mody. Początkowo urządzenia te odznaczały się cechami stylu rokoko, później empire i modernizmu. Jednakże wnętrze samowaru pozostawało bez zmian.
Przekrój samowaru |
Od Moskwy do Tuły
W 1766 roku w Moskwie A. Szmakow uruchomił pierwszą fabrykę samowarów. W przededniu Wojny Ojczyźnianej 1812 roku największym przedsiębiorstwem
produkującym samowary była fabryka Piotra Silina, znajdująca się w
guberni Moskiewskiej. Rocznie wytwarzano tam ok. 3000 samowarów. Jednak w połowie XIX wieku to odległa o 180 km Tuła zyskała miano "stolicy samowarów". Tam masowa produkcja samowarów rozpoczęła się pod koniec XVIII wieku, gdy ślusarz Licisyn otworzył swój niewielki warsztat przy ulicy Sztykowej. W XIX wieku działało w Tule już ponad 80 zakładów produkujących samowary.
Z czasem fabryk powstało tako dużo, że dla odróżnienia samowary zaczęto znakować symbolami poszczególnych zakładów. Tulskie samowary szybko zyskały sławę w całym kraju. Rokrocznie na przełomie maja i czerwca "herbaciane maszyny" spławiano po Oce aż do Niżnego Nowogrodu, gdzie odbywały się słynne jarmarki. Najwięksi producenci otwierali swoje sklepy w Moskwie, Petersburgu i innych dużych miastach.
Proces budowy samowaru był niezwykle żmudny i wymagał świetnej organizacji. Pracę dzielono między rzemieślników siedmiu specjalności. Każdy zajmował się tylko jedną częścią samowaru. Nad detalami pracowano w domach, nieraz zajmowały się tym całe wsie. Gotowe samowary oddawano raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie.
Obraz A. Siliwonczika |
Proces budowy samowaru był niezwykle żmudny i wymagał świetnej organizacji. Pracę dzielono między rzemieślników siedmiu specjalności. Każdy zajmował się tylko jedną częścią samowaru. Nad detalami pracowano w domach, nieraz zajmowały się tym całe wsie. Gotowe samowary oddawano raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie.
Herbata z samowaru dawniej i dziś
Aby przyrządzić w samowarze herbatę należy napełnić go wodą i włożyć paliwo do komina. Najlepszym paliwem dla samowaru jest węgiel drzewny, drewno i szyszki sosnowe. Przy małym zużyciu paliwa woda w samowarze zagotowuje się szybko i długo trzyma ciepło. Po zagotowaniu na górze należy umieścić imbryczek do esencji. We współczesnych samowarach o pojemności 4,5-7 litrów woda powinna zagotować się po ok. 30 minutach. Następnie imbryczek należy wyparzyć, zalać herbatę do wysokości 1/4 pojemności i ponownie postawić na samowar. Po ok. 3-5 minutach dopełniamy imbryk wodą i czekamy jeszcze kilka minut, po czym rozlewamy herbatę do filiżanek lub szklanek z koszyczkiem. Herbatę można podawać z konfiturą lub kostkami cukru.
Dawniej, aby przyrządzić herbatę trzeba było "nastawić" samowar. W tym celu do specjalnej przymocowanej do samowaru rury nakładano węgiel. Następnie na rurze umieszczano kalosz i rozdmuchiwano żarzące się węgielki. Ten tradycyjny sposób rozpalania samowaru prezydent Putin zaprezentował Barackowi Obamie podczas jego pierwszej wizyty w Rosji. Obecnie takie "nastawianie" samowaru można zobaczyć jeszcze w mieście Gorodiec, gdzie mieści się największe w Rosji muzeum samowarów.
Dzięki swojej formie wzmacniającej
rezonans samowar posiada niezwykłą umiejętność wydawania dźwięków.
Dźwięki te dokładnie oddają stadium gotowania, które osiąga woda. W
pierwszym stadium samowar śpiewa, w drugim - szumi, a w trzecim - bulgoce.
Panuje
powszechne przekonanie, że herbata z samowaru jest smaczniejsza niż z
czajnika. Dlaczego? Otóż samowar zmiękcza twardą wodę. Podczas wrzenia nierozpuszczalne węglany odkładają się na ściankach komina i korpusu samowaru, a część osiada na dnie. Z tego powodu producenci samowarów nigdy nie umieszczają kranu przy samym denku.
Samowar - symbol i element kultury
Herbata
trafiła na Ruś w XVII wieku i początkowo była uznawana za lekarstwo.
Szybko jednak zyskała dużą popularność i stała się narodowym napojem.
Surowy rosyjski klimat sprzyjał piciu gorącej herbaty, a ciepło samowara
ogrzewało wychłodzone izby. Dzięki temu samowar stał się nieodłącznym
elementem prawdziwego rosyjskiego domu, symbolem domowego ogniska i
bogactwa. Samowar, będący nie tylko narzędziem kuchennym, ale też ozdobą
domu, zaczęto traktować jak dzieło sztuki.
Pyzaty krągły
samowar jest bohaterem wielu przysłów i powiedzeń. Śpiewano o nim
piosenki, opowiadano bajki. O biesiadach przy samowarze pisali
najwybitniejszy rosyjscy pisarze i poeci. Żadne święto i żadna
uroczystość nie mogły obejść się bez gorącej herbaty z samowara, który na stałe wszedł do rosyjskiej kultury i stał się ważnym elementem folkloru.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz