poniedziałek, 24 marca 2014

Rosyjskie symbole państwowe: flaga

Rosyjska trójkolorowa flaga obchodzi swoje święto 22 sierpnia. Tego dnia w 1991 roku została przywrócona jako flaga państwowa po upadku ZSRR.

Po raz pierwszy kolory biały, granatowy i czerwony zostały wykorzystane w Rosji jako sztandar w 1667 roku. Na pierwszym rosyjskim okręcie "Orioł" podniesiono wówczas banderę zawierającą te trzy kolory, jednak na dzień dzisiejszy nie jest znany jest wygląd, ani układ barw.

Flaga biało-granatowo-czerwona została wprowadzona w 1693 roku przez Piotra Wielkiego jako znak floty wojennej, a później, w 1705 roku, także handlowej. Kolorystyka flagi najprawdopodobniej nawiązywała do barw holenderskich - powszechnie wiadomo, że car Piotr często odwiedzał Holandię i inspirował się nią. Kolory flagi mogły jednak pochodzić od barw godła Wielkiego Księstwa Moskiewskiego - biały to kolor konia św. Jerzego, niebieski - kolor płaszcza i czerwony - tarczy.

Przez lata trójbarwna flaga pełniła tylko rolę bandery, a flagą państwową stała się dzięki pewnej tradycji marynarzy. Do XIX wieku rosyjscy marynarze-odkrywcy mocowali na brzegu pamiątkowe krzyże. W 1806 roku ten obyczaj uległ zmianie. Pewna rosyjska ekspedycja na południowym brzegu Sachalinu umieściła dwie flagi - krzyż św. Andrzeja, symbolizujący flotę wojenną oraz biało-granatowo-czerwoną flagę, która stała się symbolem władzy rosyjskiej.

Oficjalny status flagi narodowej trójkolorowemu sztandarowi nadał car Aleksander III 7 maja 1883 r., jednak oficjalną państwową flagą Rosji został on dopiero w 1896 roku tuż przed koronacją cara Mikołaja II. Do tego czasu oficjalna flaga miała barwy czarno-żółto-białe.

W czasach ZSRR trójbarwną flagę zastąpiono czerwonym sztandarem z sierpem i młotem. Historyczna flaga powróciła dopiero w 1991 roku. Zgodnie z obecną konstytucją flaga Rosji to prostokątny materiał składający się z trzech równych poziomych pasów w kolorach: białym (górny pas), granatowym (środkowy pas) i czerwonym (dolny pas). Stosunek szerokości flagi do jej długości wynosi 2:3.


Symbolik kolorów flagi rosyjskiej jest wiele, ale według najpopularniejszej z nich biały kolor oznacza pokój, czystość, niewinność i doskonałość, niebieski - wiarę, wierność i niezmienność, a czerwony - energię, siłę i krew przelaną za ojczyznę. Według innej interpretacji biała barwa to symbol szczodrości i szczerości, niebieska - wierności, uczciwości i doskonałości, natomiast czerwona - męstwa, odwagi, wielkoduszności oraz miłości.

Przed rewolucją znaczenie kolorów rozszyfrowywano następująco: biały oznaczał wolność i niezależność, niebieski - Matkę Boską, a czerwony - państwowość. Oprócz tego wyjaśnienia istniało także tzw. wyjaśnienie "państwowe" zgodnie z którym wszystkie barwy oznaczały jedność całej Rusi. Kolor biały oznaczał Białą Ruś (Białoruś), niebieski - Małą Ruś (Ukrainę), a czerwony - Wielką Ruś (Ruś Moskiewską).

Z ciekawostek: największa flaga Rosji o powierzchni 150 metrów kwadratowych zawisła na 70-metrowym maszcie w Republice Czeczenii w sierpniu 2011 r. Natomiast w 2013 roku we Władywostoku utworzono największa "żywą" flagę na świecie, która trafiła do księgi rekordów Guinnessa. Prawie 30 tysięcy mieszkańców miasta stanęło wówczas na moście z białymi, niebieskimi i czerwonymi chorągiewkami, tworząc 707-metrową flagę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz