Powrót dwugłowego orła w charakterze Herbu Rosji uosabia ciągłość i nierozerwalność dziejów państwa. Dzisiejszy herb to nowy herb, ale jego części składowe mają wielowiekową tradycję i odzwierciedlają różne etapy historii.
Po upadku Związku Radzieckiego postanowiono przywrócić herb z czasów carskich. W 1993 roku na mocy dekretu prezydenta Jelcyna zatwierdzono nowe godło. Znaku dwugłowego orła jako pierwszy zaczął używać car Iwan III. Po zawarciu małżeństwa z bizantyjską księżniczką Zofią, bratanicą ostatniego cesarza Bizancjum Konstantego IX Paleologa, uzyskał on prawo do posługiwania się herbem dynastii Paleologów, jakim był właśnie dwugłowy orzeł.
W 1497 roku dwugłowy orzeł po raz pierwszy pojawił się na pieczęci imperatorskiej. Natomiast wersja z Pogonią Ruską na piersi orła znana jest od czasów Aleksego Michajłowicza. Pogoń, przedstawiająca św. Jerzego walczącego ze smokiem, to najstarsze godło Rusi, a jednocześnie dawny herb Wielkiego Księstwa Moskiewskiego i współczesny Moskwy.
Zgodnie z rosyjską konstytucją prawidłowe godło przedstawia czterokątną tarczę heraldyczną koloru czerwonego zaostrzoną u dołu i z zaokrąglonymi dolnymi narożnikami, na tle której umieszczony jest złoty dwugłowy orzeł, rozpościerający skrzydła. Głowy orła zdobią dwie małe korony, nad którymi znajduje się duża korona, a wszystkie połączone są wstęgą. W łapach orzeł trzyma berło i jabłko, a na jego piersi znajduje się umieszczony na czerwonej tarczy srebrny jeździec w niebieskim płaszczu na srebrnym koniu, godzący srebrną kopią w leżącego na grzbiecie czarnego smoka.
Berło i jabłko są symbolami władzy carskiej, podobnie jak korony. Współcześnie jednak trzy korony są interpretowane także jako suwerenność Federacji Rosyjskiej i wszystkich jej podmiotów lub Wielka Ruś - duża korona, Mała Ruś i Białoruś - mniejsze korony. Znak pogoni odzwierciedla walkę dobra ze złem i obronę ojczyzny.
Najbardziej rozpowszechnioną wersją godła Rosji jest rysunek Jewgienija Uchnaliowa, jednak zgodnie z prawem każdy artysta może stworzyć własne przedstawienie herbu, jeśli odpowiada ono opisowi zawartemu w konstytucji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz