sobota, 22 marca 2014

Kolorowa Rosja sprzed stu lat

Patrząc na zdjęcia Prokudina-Gorskiego aż trudno uwierzyć, że zostały wykonane 100 lat temu. Malownicze cerkwie i miasta Rosji, mieszkańcy Azji Środkowej, góry Kaukazu - wszystko w kolorze. Jak to możliwe? Przeczytajcie historię pioniera barwnej fotografii.

Jaskółcze Gniazdo
Siergiej Prokudin-Gorski urodził się w 1863 roku w okolicach Włodzimierza. Z wykształcenia był chemikiem - uczył go sam Mendelejew. Dokumentacją Imperium Rosyjskiego i życia jego mieszkańców Prokudin-Gorski zajął się w 1905 roku. Ideą jaka mu przyświecała była edukacja dzieci w kwestii różnorodności kulturowej Rosji.

Pomysł fotografa zainteresował cara Mikołaja II, który postanowił wydać mu specjalne pozwolenia na przemieszczanie się po terenie całego kraju, specjalny wagon kolejowy pełniący rolę ciemni oraz zestaw niezbędnych środków chemicznych. Większość zachowanych zdjęć została wykonana w latach 1909-15.

Miejsca odwiedzone przez Siergieja Prokudina-Gorskiego w latach 1904-16
Aparat Prokudina-Gorskiego wykonywał trzy monochromatyczne zdjęcia z czerwonym, niebieskim i zielonych filtrem niemal w tym samym czasie. Później fotograf wyświetlał wszystkie trzy zdjęcia jednocześnie i za pomocą lamp uzyskiwał odpowiedni kolor. Prokudin-Gorski eksperymentował także z wywoływaniem papierowych zdjęć. Przy ówczesnej technice, mimo udanych prób, proces ten był zbyt pracochłonny. 

Załoga statku "Szeksna", 1909 r.
Do 1915 roku Prokudinowi-Gorskiemu udało się wykonać 3500 przezroczy, przedstawiających ostatnie lata carskiej Rosji. Na unikalnych kadrach zostało uwiecznione życie wielu narodów zamieszkujących tereny Imperium. To nieistniejąca Rosja sprzed rewolucji ze swoimi średniowiecznymi cerkwiami, drewnianymi wioskami i niekończącymi się stepami. Wiele zdjęć Prokudina-Gorskiego zdobiło wówczas książki i kartki pocztowe.

Po Rewolucji Październikowej fotograf opuścił Rosję i udał się do Norwegii i Anglii. Na stałe osiedlił się w Paryżu, gdzie zmarł w 1944 roku. Cztery lata po śmierci Prokudina-Gorskiego Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych wykupiła przezrocza od jego spadkobierców. Obecnie szklane przezrocza przechodzą rekonstrukcję cyfrową. Na dzień dzisiejszy zeskanowano 1902 zdjęcia.

Wszystkie zdjęcia dostępne w formacie cyfrowym znajdują się na stronie http://www.prokudin-gorsky.ru/database.php3?first=0

Klasztor Goricki w Peresławiu Zaleskim



Czeczenia
Suzdal

Pustelnia Niłowo-Stołobieńska na jeziorze Seliger
Torżok
Tiumień
Autoportret Siergieja Prokudina-Gorskiego

1 komentarz:

  1. Ciężko sobie wyobrazić, że te przepiękne zdjęcia powstały sto lat temu. Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń